Przygotowanie boiska do sezonu

Początek wiosny jest idealnym czasem na zadbanie o istniejącą infrastrukturę sportową. To właśnie na wiosnę, wraz z początkiem sezonu, powinno się wykonywać większość prac polegających na rewitalizacji infrastruktury sportowej oraz konserwacji nawierzchni i urządzeń. Jakie zabiegi należy w tym okresie wykonać?

Naprawa nawierzchni sportowych

Wraz z nadejściem wiosny należy zweryfikować stan nawierzchni. Przede wszystkim, niezbędnej naprawy wymagają ubytki, niezależnie czy jest to nawierzchnia poliuretanowa czy sztuczna trawa. Ubytki, a także przetarcia nawierzchni i inne mechaniczne uszkodzenia – nie naprawiane powodują osłabienie integralności całej nawierzchni i szybkie powiększanie się uszkodzonych elementów.

Tego typu elementy należy naprawić miejscowo, poprzez wykonanie łatek. W przypadku sztucznej trawy oznacza to wycięcie kawałków nawierzchni. Następnie należy wkleić kawałek sztucznej trawy o możliwie zbliżonym wyglądzie do całej nawierzchni. Naprawę kończymy, zasypując sztuczną trawę (piasek lub piasek z granulatem) i przeczesując miejsce naprawy.

Przetarcia nawierzchni poliuretanowej również wymagają wykonania miejscowej naprawy. W miejscu wystąpienia głębszych ubytków naprawa może być bardziej skomplikowana. Typowo uzupełnienie wierzchniej warstwy poliuretanu, wymaga wykonania łatki w postaci granulatu EPDM w kolorze możliwie zbliżonym do koloru boiska zmieszanego z lepiszczem. Głębsze warstwy to natomiast granulat czarny SBR zmieszany z lepiszczem oraz warstwa stabilizująca ET. Naprawa nawierzchni ma na celu przywrócenie pierwotnej struktury nawierzchni.

Jeżeli ubytki pojawiły się na boisku z nawierzchni modułowej – płyt SBR lub nawierzchni polipropylenowej, należy niezwłocznie zamówić nowy moduł, w celu wymiany uszkodzonego. Nawierzchnie modułowe są zazwyczaj montowane na system (albo na „wcisk” albo za pomocą „kołków” montażowych) – ich wymiana nie powinna stanowić problemu!

Konserwacja oraz czyszczenie nawierzchni

Wraz z początkiem nowego sezonu, warto zadbać o odpowiednie utrzymanie nawierzchni w czystości. W tym okresie najkorzystniej jest wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz konserwacyjne nawierzchni. Bez względu na nawierzchni, przed specjalistycznymi zabiegi, nawierzchnia jest przygotowywana poprzez uprzątnięcie wszelkich śmieci, resztek liści i gałązek.

Pielęgnacja nawierzchni poliuretanowej polega na jej przemyciu myjką ciśnieniową. Mycie powinno uwzględniać również miejscowe szczotkowanie, tak aby usunąć naloty mchu, które mogą się pojawić po zimie.

Konserwacja sztucznej trawy polega na przeczesaniu nawierzchni specjalistycznym urządzeniem, które również podniesie włókno trawy. Co sezon warto rozważyć dosypanie zasypu na boisku ze sztucznej trawy. Dzięki utrzymywaniu odpowiedniego poziomu zasypu, włókna trawy będą miały odpowiednie podparcie, a nawierzchnia posłuży dłużej.

Jeżeli boisko nie było czyszczone przez wiele lat, może być wymagane wpierw jego przemycie myjką ciśnieniową.

Więcej o konserwacji i utrzymaniu infrastruktury sportowej pisaliśmy tutaj.

Malowanie i wklejanie linii

Po latach użytkowania boiska, linie na boisku, w szczególności gdy są malowane, mogą powoli zanikać. Zarządca obiektu sportowego powinien zadbać o ich odmalowanie nim one całkowicie zanikną. Odmalowanie istniejących linii jest zawsze szybsze i mniej pracochłonne niż wytyczanie linii na nowo.

Na boiskach poliuretanowych, linie są malowane specjalnymi farbami.

Linie na boiskach ze sztucznej trawy są wklejane. Jeżeli linie rozkleiły się, należy linie skleić używając nowej taśmy-fizeliny oraz kleju dwuskładnikowego do sztucznej trawy.

Pozostałe naprawy infrastruktury sportowej

Poza cyklicznymi zabiegami konserwującymi, nowy sezon to dobra okazja do przeprowadzenia innych napraw, na które w trakcie sezonu nie ma czasu. Oznacza to, na przykład:

  • dostawę i montaż nowych siatek na bramki;
  • dostawę i montaż nowych siatek do obręczy na stojaku do koszykówki oraz siatki na słupki do siatkówki;
  • wymianę siatek piłkochwytów;
  • wymianę wyposażenia boiska – jak no. furtki, ławki;
  • naprawę lub wymianę zepsutych bramek;
  • oczyszczenie drenażu liniowego;
  • konserwacja zabawek na placu zabaw.

Zapraszamy do współpracy – nasza firma konserwuje i naprawia nawierzchnie ze sztucznej trawy oraz poliuretanu na boiskach, kortach tenisowych oraz placach zabaw.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!