Konserwacja nawierzchni poliuretanowych

Czy nawierzchnie sztuczne oznaczają nawierzchnie bezobsługowe? Niestety, aby infrastruktura sportowa mogła służyć latami, to powinna być na bieżąco konserwowana w sposób profesjonalny! Taki wydatek procentuje, w szczególności po wielu latach. Co ważne, profesjonalna konserwacja powinna również uwzględniać bieżącą naprawę drobnych usterek nawierzchni.

Konserwacja boisk, kortów i placów zabaw

Nawierzchnie sztuczne – w szczególności nawierzchnie poliuretanowe oraz nawierzchnie ze sztucznej trawy, według założeń powinny być eksploatowane przez co najmniej kilkanaście lat. Jednakże, aby utrzymać odpowiedni stan nawierzchni oraz zachować jej właściwości niezbędne jest dokonywanie cyklicznych profesjonalnych konserwacji takich nawierzchni. Taka profesjonalna konserwacja powinna się odbywać co najmniej 1-2 w trakcie roku. W przypadku intensywnej eksploatacji boiska lub kortu, może być wymagana większa częstotliwość.

Na czym polega konserwacja nawierzchni poliuretanowej?

Na samym początku, należy sprawdzić nawierzchnie pod kątem jej mankamentów. Czy na nawierzchni jest mech? Czy są zabrudzenia? Jaki jest ogólny stan nawierzchni? Następnie poliuretan w ramach konserwacji, powinien zostać dokładnie wymyty profesjonalną myjką ciśnieniową. Taki zabieg oczyści boisko poliuretanowe z nieczystości, drobinek piasku i brudu. Kolejnym elementem jest wyszczotkowanie nawierzchni oraz zweryfikowanie stanu nawierzchni pod kątek ubytków poliuretanu, miejsc przetartych oraz widoczności linii boiska. W ramach prac, ubytki oraz miejsca poliuretanu powinny być uzupełnione (stworzenie „łatki”), a linie jeżeli tego wymagają odmalowane. Ważne z punktu widzenia zarządzającego boiskiem, jest niedopuszczenie do całkowitego zatarcia linii – koszt odmalowania linii jest niższy, aniżeli koszt ich ponownego wytyczenia i namalowania na nowo.

Jeżeli nawierzchnia tego wymaga, przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu, można wykorzystać środki chemiczne, które mają zabezpieczyć nawierzchnie przed tworzeniem się mchu.

Konserwacja nawierzchni poliuretanowych

Na czym polega konserwacja sztucznej trawy?

Podobnie jak przy nawierzchni poliuretanowej, należy na samym początku dokonać inspekcji boiska oraz określić zakres prac. Konserwacja sztucznej trawy piłkarskiej oraz wielofunkcyjnej (także jak na kortach tenisowych) może się nieznacznie różnić. 

Zakres konserwacji uwzględnia przede wszystkim oczyszczenie brudnego wypełnienia poprzez oddzielenie od niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dosypanie zasypu oraz rozczesanie włókien, tak aby nadać sztucznej trawie sprężystości. Zasypu na boisku dokonujemy wtedy gdy włókna sztucznej trawy znacząco wystają ponad poziom zasypu (jeżeli połowa włókna jest „odkryta” to zdecydowanie należy uwzględnić zasyp w pracach, przy czym nie dotyczy to modeli sztucznych traw bezzasypowych).

Jeżeli jest to boisko piłkarskie to dosypujemy granulat (najlepiej taki, jaki pierwotnie został wykorzystany), jeżeli jest to boisko wielofunkcyjne lub kort tenisowy, to dosypujemy piasku kwarcowego. Ilość zasypu do uzupełnienia należy ocenić mając na uwadze wielkość boiska oraz stan murawy.  W przypadku odklejających się brytów trawy lub linii, konserwacja powinna uwzględniać dokonanie podklejeń. W tym przypadku warto działać od razu, gdy pojawią się małe dziury, ponieważ zaniechanie może doprowadzić do powiększenia się rozdzielenia pomiędzy brytami trawy. Po przeprowadzonych pracach na boisku ze sztucznej trawy można oczekiwać przywrócenia sprężystości, elastyczności i miękkości murawy oraz wygładzenia murawy, dzięki rozczesaniu i równomiernemu rozłożeniu piasku/granulatu po nawierzchni.

W trakcie naszych konserwacji korzystamy ze sprzętu SMG oraz innych renomowanych producentów maszyn do pielęgnacji boisk.

Konserwacja boisk ze sztuczną trawą

Efekty

Przy stałej i cyklicznej konserwacji, nawierzchnia sztuczna może przez lata dobrze służyć użytkownikom. Przy zaniedbaniu cyklicznych, należy liczyć się z tym, że zakres prac będzie większy, a konserwacja będzie bardziej czasochłonna. W rezultacie, nawet po latach zaniedbań, warto rozważyć takie zabiegi. 

W celu wyceny usługi konserwacji, zapraszamy do kontaktu.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!