Inwestorzy często podejmując decyzje o wyborze nawierzchni sportowej kierują się paroma kluczowymi kwestiami. Przede wszystkim trwałością nawierzchni, ale także kosztami utrzymania nawierzchni w należytym stanie. Zabiegi mające na celu utrzymanie nawierzchni sportowej w odpowiednim stanie można określić mianem konserwacji nawierzchni.

Konserwacja boisk ze sztucznej trawy

Sztuczna trawa to odpowiednio przygotowany podkład wraz z włóknami monofilowymi lub fibrylowanymi. Taka nawierzchnia jest zasypywana piaskiem kwarcowym (w przypadku nawierzchni wielofunkcyjnych, kortów tenisowych, kortów do padła, oraz boisk bezzasypowych). W pewnych okolicznościach sztuczna trawa jest zasypywana piaskiem oraz granulatem z gumy lub korku – tak jest przy boiskach piłkarskich.

Na czym zatem polega konserwacja sztucznej trawy? Przede wszystkim na oczyszczeniu powierzchni za pomocą specjalnej maszyny oraz rozczesaniu włókien trawy. Maszyna przejeżdża po boisku i specjalnymi szczotkami podnosi włókna trawy oraz rozluźnia przestrzeń pomiędzy włóknami. Dzięki temu nawierzchnia odzyskuje swoje pierwotne właściwości.

W ramach konserwacji sztucznej trawy, może być również wymagane dosypanie piasku kwarcowego lub granulatu. Przy czym, wbrew powszechnej opinii, dosypywania wykonywane w ramach konserwacji są raczej kosmetycznymi dosypywaniami, ponieważ znaczna większość zasypu jest już wczesana w nawierzchnie przy jej montażu. Dlatego, po roku czy dwóch eksploatacji, wymagany zasyp nie powinien przekroczyć 1 tony.

Konserwacja boisk poliuretanowych

Boiska poliuretanowe również wymagają konserwacji. Nie utrzymywana w odpowiednim stanie nawierzchnia może prowadzić do powstawania mchu na nawierzchni boiska, ubytków nawierzchni, a także zwiększeniu śliskości nawierzchni. Dlatego też, przynajmniej raz do roku warto jest dokładnie przemyć nawierzchnie specjalnym sprzętem, dzięki czemu drobinki piasku oraz zanieczyszczeń zostaną wypłukane.

Warto pamiętać, że linie na boiskach poliuretanowych są malowane. Dlatego, jeżeli po latach eksploatacji boiska, linie zaczynają zanikać, to warto uwzględnić usługę odmalowania linii. Więcej o liniach na boiskach pisaliśmy tutaj.

W ramach konserwacji, boisko zostaje również wyprzątnięte z drobnych śmieci, liści etc.

Koszty konserwacji boisk

Koszt konserwacji boisk sportowych jest zazwyczaj niewielki. Przy sztucznej trawie wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie powinno być kosztem przekraczającym ułamek procenta wartości inwestycji jaką było wykonanie boiska. Przykładowo, przeczesanie boiska typu Orlik (o powierzchni prawie 2 000 m2), to może być koszt rzędu 1 000 – 3 000 zł. Mniejsze boiska to natomiast ułamek takiej kwoty.

Ewentualne dosypanie zasypu na boisku ze sztucznej trawy również nie jest dużym kosztem – przykładowo piasek suszony do zasypu to koszt rzędu 300-400 zł/tona.

Przy konserwacji nawierzchni poliuretanowej należy liczyć z kosztem przemycia nawierzchni, co może stanowić koszt paru złotych/m2. Dodatkowo należy uwzględnić odmalowanie linii raz na parę/paręnaście lat, co również jest kosztem nieprzekraczającym parunastu złotych za malowanie metra bieżącego.

Z punktu widzenia całej wartości inwestycji, utrzymanie obiektów sportowych nie powinno być dużym zobowiązaniem finansowym.

Zalety regularnego dbania i konserwacji

Każda nawierzchnia sportowa potrzebuje przynajmniej raz do roku konserwacji. Niezależnie czy wybrana przez Inwestora nawierzchnia to będzie poliuretan, sztuczna trawa czy też płytki polipropylenowe, to Inwestor chcąc się cieszyć możliwie długo nową i funkcjonalną nawierzchnią powinien dbać o wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.

Regularne konserwowanie nawierzchni sportowej znacząco wydłuża żywotność nawierzchni sportowej.

Podsumowanie

Przy wyborze nawierzchni na infrastrukturę sportową warto uwzględnić wszystkie zalety i wady każdej z nawierzchni. Koszty konserwacji każdej z nawierzchni sportowych są do siebie dość zbliżone i nie powinien to być decydujący czynnik przy wyborze nawierzchni sportowej.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!