Budowa nowego boiska, w zależności od jego wielkości wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Dodatkowo, przy realizacji boiska w warunkach zamówień publicznych niezbędne jest przedstawienie projektu budowlanego potencjalnym wykonawcom. Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu boiska sportowego?

Wielkość boiska

Pierwszy aspekt, to wielkość boiska. Boisko powinno być wyskalowane, w taki sposób, aby odpowiadało potrzebom użytkowników. Z drugiej strony, wielkość boiska powinna być dopasowana do możliwości powierzchniowych inwestora, przez co należy rozumieć wolny teren na realizacje inwestycji. Przy uwzględnieniu wielkości boiska i możliwości terenowych, należy pamiętać o wytycznych wynikających z Rozporządzenia o warunkach technicznych obiektów budowlanych. O wytycznych pisaliśmy już w poprzednich wpisach, jednak z istotnych rzeczy, to należy pamiętać, aby boisko nie było zbyt blisko drogi, a także powinno być oddalone o określoną odległość od budynków oraz miejsc parkingowych.

Wielkość boiska powinny być również wymierzona tak, aby „zmieścić” na nim pole gry dyscyplin, jakie mają być wykorzystywane do gry. Przykładowo pole do siatkówki to jest 9×18 m, a pole gry dla piłki ręcznej to jest 20×40 m.

Nawierzchnia na boiskach

Wybór odpowiedniej nawierzchni boiskowej ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników oraz trwałości boiska. Rodzaj nawierzchni może się różnić w zależności od rodzaju sportu, lokalizacji oraz budżetu. Aktualnie obowiązujące opcje dla boisk sportowych to trawa naturalna, trawa sztuczna, nawierzchnia z kostki brukowej, nawierzchnia poliuretanowa lub płytki polipropylenowe.

Trawa naturalna

Trawa naturalna jest najrzadziej wykorzystywaną nawierzchnią. Wynika to z jej niskiej trwałości oraz dużych wymagań w zakresie bieżącej konserwacji. Trawa naturalna na boisku może zostać rozłożona z rolki lub też zasiana na odpowiednio przygotowany grunt.

Sztuczna trawa

Sztuczna trawa to aktualnie jedne z najlepszych rozwiązań, w zakresie ceny wykonania, trwałości inwestycji oraz walorów związanych z bezpieczeństwem nawierzchni. Współcześni producenci zapewniają sztuczną trawą w wariantach z krótkim włóknem (trawa na boiska wielofunkcyjne oraz korty tenisowe), z włóknem długim (nawierzchnia piłkarska), a także nowoczesne rozwiązania dotyczące traw bezzasypowych.

Kostka brukowa

Kostka brukowa lub beton jako nawierzchnia boiska stanowią rozwiązania, które od lat nie są już wykorzystywane. Wynika to przede wszystkim z ograniczonych możliwości amortyzacji takich nawierzchni, co przekłada się na niski poziom bezpieczeństwa użytkowników przy grze.

Poliuretan

Nawierzchnia poliuretanowa stanowi sprawdzoną nawierzchnie na bieżniach. W zależności od warstw konstrukcyjnych cena wykonania nawierzchni może być dużo wyższa niż przy innych nawierzchniach.

Płytki polipropylenowe

Ze względów na wysoką cenę oraz duże wymagania przygotowania podłoża pod montaż, płytki polipropylenowe stanowią rzadki wybór. Niewątpliwą korzyścią takiej nawierzchni jest łatwość jej montażu oraz większe (niż przy innych nawierzchniach) możliwości przeniesienia boiska w nowe miejsce (demontaż i ponowny montaż płytek).

Drenaż i odprowadzenie wody

Dobrze przygotowany projekt powinien uwzględniać mapę terenu oraz analizę geologiczną warstw ziemi. Posiadając takie informacje, projektant jest w stanie optymalnie ustalić spadki na boisku, oraz zdecydować czy system drenażowy jest potrzebny, a jeżeli tak, to w jaki sposób go przygotować.

Przy mniejszych boiskach część inwestorów decyduje się na pozostawienie drenażu naturalnego. Większe inwestycje oraz boiska na terenach, gdzie występuje nieprzepuszczalna warstwa (np. glina) wymagają zastosowania systemu drenażu. Taki system może składać się z rur drenarskich w podbudowie lub z drenażu liniowego (albo połączenia obu rozwiązań). System powinien zostać podłączony do najbliższego punktu ujścia kanalizacyjnego.

Urządzenia

Na tym etapie, projektant powinien uwzględnić również dostarczenie oraz montaż odpowiednich urządzeń na boisku. Sprzęty sportowe, takie jak bramki, słupki oraz stojaki do kosza, powinny być montowane we wcześniej zabetonowych tulejach – w ten sposób sprzęty będą pewnie i trwale związane z podłożem i nie będą stanowiły zagrożenia dla użytkowników. Podobnie montowane są słupy piłkochwytów.

Sprzęty sportowe powinny być dopasowane do wielkości boiska. W ten sposób na boiska np. o wymiarach 20×40 m, stosuje się bramki o wymiarach 3×2 m (jak do piłki ręcznej). Przy boiskach typu Orlik (1860 m2), stosuje się bramki o wymiarach 5×2 m. Boiska pełnowymiarowe, to już profesjonalne bramki o szerokości pomiędzy słupkami ponad 7m.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie boiska jest niezbędne, aby umożliwić użytkowanie nawet po zmierzchu oraz zapewnić odpowiednie warunki do gry. Ważne jest również, aby oświetlenie nie oślepiało graczy ani nie powodowało cieni, które mogłyby utrudniać rozgrywkę. W przypadku boisk używanych wieczorami lub nocą, projektanci muszą zadbać o odpowiednie umieszczenie i mocowanie lamp.

Ważne w tym aspekcie jest rozplanowanie miejsc umiejscowienia słupów, ilość lamp na każdym ze słupów oraz zaprojektowanie instalacji elektrycznej.

Podsumowanie

Powyższe stanowi jedynie garść informacji, jakie powinny być uwzględnione przy projektowaniu boiska. W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!