Innowacyjne sztuczne trawy

Jak w każdej branży, producenci sztucznej trawy wprowadzają nowe rozwiązania i innowacyjne rozwiązania.

Aktualnie wyzwaniem dla branży nawierzchni sportowych są unijne przepisy związane z mikroplastikami, a także sprawienie, aby produkt był jak najbardziej przyjazny ekologicznie.

Sztuczne trawy z dwoma rodzajami włókna – zmniejszone zużycie granulatu

Przy boiskach piłkarskich realizowanych w technologii sztucznych traw piłkarskich, czyli zasypywanych piaskiem oraz granulatem, najskuteczniejszym rozwiązanie jest zastosowanie tzw. traw typu MIX. Trawy takie zostały wprowadzone i rozpowszechnione przez polskiego producenta – Ricco Polska Sport.

Idea nawierzchni typu Mix, polega na zastosowaniu w trawie piłkarskiej włókien monofilowych oraz fibrylowanych. Połączenie obu rodzajów włókien, pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści. Przede wszystkim, włókna monofilowe zapewniają wygląd i odczucie, takie jak na standardowej sztucznej trawie piłkarskiej – jest to sprężystość poszczególnych włókien. Natomiast włókno fibrylowane, będące grubszą tasiemką, zagęszcza nawierzchnie, sprawiając, że nawierzchnia jest bardziej zielona. Ponadto, włókna fibrylowane, wraz z ich eksploatacją ulegają tzw. „mechaceniu”, co powoduje dodatkowe zamknięcie włókien. W rezultacie granulat jest lepiej zabezpieczony włóknami trawy oraz ma w ten sposób mniejszą tendencje do „opuszczania” nawierzchni. Przekłada się to na realnie mniejsze zużycie granulatu.

Sztuczna trawa piłkarska bez granulatu – czyli nawierzchnia bezzasypowa

Nawierzchnie bez granulatu oznaczają jedno – sztuczną trawę bezzasypową. Taka nawierzchnia dzięki zastosowaniu włókien prostych oraz włókien skrętnych, a także dzięki dużej gęstości włókien, pozwala na eliminacje granulatu z boiska piłkarskiego. Proste włókna monofilowe pełnią funkcję jak w standardowej trawie piłkarskiej. Dodatkowo, zastosowane włókna skrętne powodują, że włókna proste mają podparcie. Co więcej, włókna skrętne zapewniają odpowiednią amortyzację sztucznej trawy, taką jaką normalnie zapewniłbym granulat na boisku.

Do zastosowania sztucznej trawy bezzasypowej rekomendujemy wykorzystanie dodatkowych podkładów amortyzujących. Wynika to z faktu, że zazwyczaj trawy bezzasypowe są dużo krótsze niż nawierzchnie piłkarskie 3. generacji.

Trawa hybrydowa

Coraz powszechniej stosowane rozwiązanie to trawa hybrydowa. Przez trawę hybrydową należy rozumieć sztuczną trawą, zaprojektowaną w ten sposób, że pomiędzy włóknami sztucznej trawy są wolne przestrzenie, na których może rosnąć trawa naturalna. Taka nawierzchnia idealnie sprawdzi się jako trawa dekoracyjna, w miejscach gdzie powinna zostać powierzchnia biologicznie czynna, a z drugiej strony jest to często eksploatowane przejście. Sztuczna trawa hybrydowa jest innowacją, którą można również wykorzystać na własnym ogródku.

Bardziej szczegółowych informacji o trawie hybrydowej mogą Państwo przeczytaj w tym artykule.

Sztuczna trawa hybrydowa
Sztuczna trawa hybrydowa

Zasypy naturalne

Ostatnia innowacja w zakresie sztucznych traw, może dotyczyć granulatu naturalnego. W związku z przepisami unijnymi, granulaty gumowe (SBR, EPDM) mogą w przyszłości zostać znacząco ograniczone w aspekcie ich używania na boiskach sportowych. Alternatywą mogą się okazać granulaty naturalne. Na chwilę obecną, dość rzadko występujące rozwiązanie polega na wykorzystaniu granulatu z korku. Jest to zasyp w 100% naturalny oraz biodegradowalny. Stanowi to ekologiczne rozwiązanie zasypu boisk sportowych.

Posumowanie

Inwestorów zainteresowanych innowacyjnymi boiskami piłkarskimi zapraszamy do kontaktu!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!