mikroplastiki na boiskach

W ostatnim czasie Komisja Europejska przyjeła regulacje zmierzające do ograniczenia dystrybucji i wytwarzania mikroplastiku. W rezultacie sprzedaż wielu produktów np. związanych z kosmetykami, zostało zakazane na terenie Unii Europejskiej. Problem dotyczy np. kosmetyków do twarzy z peelingiem, określonych rodzajów żeli pod prysznic lub past do zębów. Okazuje się, że od 2030 roku, podobnie może się stać z boiskami piłkarskimi jakie dzisiaj znamy.

Co to jest mikroplastik?

Problem z mikroplastikami skupia się w znacznej mierze z ich dużą produkcją oraz zastosowaniem w wielu branżach. W konsekwencji, w ostatnich latach wzrosła ilość odpadów związanych z mikroplastikiem. W szczególności problem związany jest z przedostawaniem się mikroplastiku do wód gruntowych oraz zbiorników wodnych.

Zgodnie z regulacjami mikroplastikiem nazywa się małe cząstki tworzyw sztucznych (średnica mniejsza niż
5 mm), w których składzie wyróżnia się: mieszaniny polimerów, dodatki funkcjonalne, a także zanieczyszczenia. Mikrodrobiny to również stałe cząstki tworzyw sztucznych, zbudowane z mieszaniny polimerów i dodatków funkcjonalnych.

Mikroplastiki ze względu na źródło pochodzenia można wyróżnić na mikroplastiki pierwotne i wtórne.

Mikroplastiki a boiska piłkarskie

Typowe boiska piłkarskie, wykonane w technologii traw zasypowych (tak zwane nawierzchnie 3 generacji), składają się z podkładów amortyzujących (opcjonalnie), sztucznej trawy z długim włóknem monofilowym lub monofilowo-fibrylowanym, zasypane piaskiem kwarcowym oraz granulatem. Granulat SBR lub EPDM jest tym elementem, do którego ograniczenia dąży Komisja Europejska. Taki granulat jest często uzupełniany na boisku cyklicznie, gdyż granulat np. opuszcza boisko na podeszwie obuwia użytkowników.

Granulat na boisku piłkarskim pełni funkcje wypełnienia, które ma zapewnić odpowiednią amortyzację na boisku oraz odbicie piłki imitujące odbicie na naturalnej nawierzchni.

Mikroplastiki na placach zabaw

Wiele placów zabaw jest wykonane w technologii płyt SBR, które potrafią się kruszyć. W takim przypadku drobinki granulatu SBR mogą powodować zanieczyszczenie wokół obiektu sportowego, oraz przedostawać się z opadami np. do kanalizacji i zbiorników wodnych. W tym przypadku, rozwiązaniem jest stosowanie sztucznych traw przystosowanych na place zabaw – razem z podkładami amortyzującymi. Takie nawierzchnie zapewniają bezpieczną upadkowość, a przy tym nie zawierają granulatu (taka nawierzchnia jest zasypywana jedynie piaskiem).

Rozwiązanie – sztuczne trawy 4 generacji

W trosce o bezpieczeństwo środowiska oraz z myślą o regulacjach unijnych, producenci sztucznych traw proponują rozwiązanie w postaci sztucznych traw bezzasypowych (trawy 4. generacji).

Rozwiązanie może być stosowane na boiskach piłkarskich. W zamian za granulat SBR lub EPDM, nawierzchnia posiada dwa rodzaje włókien monofilowych, tzw. włókna proste oraz skrętne (zwane także teksturowanymi). Włókno proste ma zbliżoną funkcję do włókien w dotychczas stosowanej sztucznej trawie. Takie włókna dają efekt amortyzujący, zapewniający odpowiednie parametry toczenia się piłki oraz efekt estetyczny. Włókna teksturowane są poskręcane i zajmują wolne przestrzenie pomiędzy włóknami prostymi, w miejscu gdzie zazwyczaj w sztucznej trawie jest zasyp z granulatu. Ten rodzaj przędzy zapewnia odpowiednią amortyzację, dzięki czemu granulat nie jest potrzebny. Nawierzchnia bezzasypowa, mimo swojej nazwy, jest zasypywana, ale jedynie piaskiem kwarcowym, co sprawia, że jest pod kątem środowiskowym neutralna.

Warto pamiętać, że pod nawierzchnie bezzasypowe rekomendowane jest wykorzystanie podkładów amortyzujących.

Rozwiązanie – naturalne zasypy na boiska piłkarskie

Innym rozwiązaniem będzie pozostawienie aktualnie obowiązującej technologii budowy boisk piłkarskich, z tym wyjątkiem, że zamiast granulatów (SBR, TPE, EPDM), będą wykorzystywane granulaty naturalne. Na chwilę obecną takim rozwiązaniem jest np. granulat naturalny z korka. Rozwiązanie powinno również (jak trawa IV generacji) być środowiskowo neutralne, natomiast wypełnienie boiska naturalnym granulatem może się okazać dużo droższą inwestycją niż przy granulatach gumowych.

Inwestorów zainteresowych budową boiska, które spełniają aktualne i przyszłe normy (aby nie trzeba było wymieniać nowo wybudowanego boiska) zapraszamy do kontaktu!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!