Trawa dekoracyjna

Taras, balkon, ogródek, a może nawierzchnia ozdobna wewnątrz pomieszczeń? Takie są miedzy innymi możliwe miejsca zastosowania sztucznej trawy dekoracyjnej. Czym takie trawy dekoracyjne się charakteryzują? Przede wszystkim, kluczowe dla porównywania modeli sztucznej trawy są takie parametry, jak:

  • Rodzaj włókna – czy to trawa z włóknem fibrylowanym czy włóknem monofilowym?
  • Wysokość włókna – wskazuje jaka jest wysokość sztucznej trawy;
  • Gęstość włókna – wskazuje jak gęsta jest nawierzchnia – ten parametr jest wypadkową parametru liczby pęczków sztucznej trawy oraz zastosowanych włókien;
  • Dtex zastosowanego włókna – parametr wskazujący grubość wykorzystanego włókna – parametr świadczy o wadze 1 nitki włókna rozciągniętej na długość 10 000 metrów.

Trawy dekoracyjne – parametry

W przypadku sztucznych traw dekoracyjnych są one zazwyczaj wykonywane z włókien monofilowych. Wynika to z tego, że włókna monofilowe przypominają bardziej naturalne źbła trawy. Dzięki temu, nawierzchnia bardzo dobrze imituje trawę naturalną, zapewniając odpowiednią nawierzchnie.

Charakterystyczne dla traw dekoracyjnych jest to, że zazwyczaj są to trawy bezzasypowe. Oznacza to, że takie modele nie potrzebują zasypywania piaskiem kwarcowym lub granulatami SBR/EPDM, lub taki zasyp jest minimalny. Taki efekt można osiągnąć dzięki połączeniu włókien monofilowych prostych oraz skrętnych. Włókna proste imitują naturalną sztuczną trawę, natomiast włókna skrętne dodają jej dodatkowy koloryt oraz zapewniają odpowiednie podtrzymanie włókien, które normalnie uzyskane byłoby zasypem.

Włókno fibrylowane, przy trawach dekoracyjnych spotyka się rzadko, a gdy jest już wykorzystywane to zazwyczaj w tańszych modelach. Takie modele są zazwyczaj zewnętrzną nawierzchnią zieloną – która, jednak nie zapewnia odczuć zbliżonych na naturalnej sztucznej trawy.

Nawierzchnie dekoracyjne, określane także jako trawy landscape, mogą mieć sporą rozpiętość parametru wysokości sztucznej trawy. Generalnie, wysokość włókien takich traw zaczyna się od około 20 mm i może dojść nawet do 50 mm. Im produkt wyższy, tym zazwyczaj posiada również gęstsze włókno.

Produkty traw bezzasypowych wymagają wysokiej gęstości włókien. Podobnie jest z trawami dekoracyjnymi. Dlatego, gęstość modeli traw z włóknem monofilowym wahają się od 300 000 włókien/m2, aż do ponad 700 000 włókien/m2. Nie dotyczy to oczywiście tańszych traw fibrylowanych. Na tak wysokie wartości gęstości sztucznej trawy składają się zarówno włókna proste jak i włókna skrętne.

Dekoracyjne trawy syntetyczne zazwyczaj są eksploatowane w sposób rekreacyjny. W związku z tym, modele sztucznej trawy nie mają tak wysokich parametrów DTEX, jak ma to miejsce w przypadku traw piłkarskich. Zwyczajowa wartość tego parametru w modelach dekoracyjnych wynosi od 4 500 do 9 000. Zastosowanie włókien z niższym parametrem Dtex, sprawia że włókno jest miększe i delikatniejsze przy użytkowaniu. Takie trawy nie sprawiają dyskomfortu z chodzenia po nich, nawet boso 🙂

Wykorzystanie traw dekoracyjnych

Podstawowym miejscem do zastosowania nawierzchni dekoracyjnych, są powierzchnie przeznaczone do użytku rekreacyjnego. Wykorzystanie tego typu nawierzchni znacząco obniża koszty eksploatacyjne. Poza tym, konserwacja jest relatywnie prosta. Użytkownik może się cieszyć zieloną nawierzchnią. W konsekwencji, nawierzchnia naturalnie może być wykorzystywana na ogródkach, na przydomowych placach zabaw, a także balkonach i tarasach.

Trawy dekoracyjne, co raz częściej są wykorzystywane również przy projektowaniu wewnętrznych przestrzeni przez architektów wnętrz. Urozmaicenie przestrzeni biurowej lub ozdobne wykorzystanie na ścianie w recepcji – to tylko niektóre z ciekawych i kreatywnych pomysłów na wykorzystanie tego materiału. Naturalnie, prywatni inwestorzy również nieraz wskazują na kreatywne użycie sztucznej trawy dekoracyjnej – do takich można zaliczyć choćby obłożenie elementów elewacji budynku trawą krajobrazową, czy wyłożenie takim produktem kojca dla psa. Zastosowań jest wiele 🙂

Modele sztucznej trawy dekoracyjnej

Przykładowe modele traw dekoracyjnych:

Osoby zainteresowane zakup sztucznej trawy dekoracyjnej, zapraszamy do kontaktu!

Nasza firma współpracuje z wiodącymi producentami sztucznej trawy – dzięki czemu możemy szybko i kompleksowo zrealizować każde zlecenie!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!