sztuczna trawa bezzasypowa

Na popularności zyskują aktualnie sztuczne trawy tzw. bezzasypowe. Co to dokładnie jest? Jakie ma zalety? Kiedy można wykorzystać taką nawierzchnie?

Co to jest trawa bezzasypowa?

Przede wszystkim, należy zauważyć, że sztuczne trawy bezzasypowe, to tak zwane trawy IV generacji. Taka nawierzchnia może być wykorzystywana zarówno na boiskach wielofunkcyjnych, jak i boiskach piłkarskich, jednak najczęściej inwestorzy decydują się na taki zakup przy okazji tych drugich boisk.

Jak nazwa wskazuje, taka nawierzchnia nie wymaga zasypu (lub wymagany zasyp jest zdecydowanie mniejszych niż przy trawie zasypowej). Sztuczna trawa bezzasypowa może być zasypywana niewielką ilością piasku kwarcowego, w celu zapewnienia nawierzchni dodatkowego balastu – zazwyczaj taki zasyp wynosi od 5 do 8 kg/m2. Natomiast w przypadku boisk piłkarskich oznacza to wyeliminowanie z boiska granulatu (SBR/EPDM/TPE). Granulat na boiskach piłkarskich spełnia parę funkcji, ale podstawową jest amortyzacja nawierzchni, dla lepszego bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników. W przypadku trawy bezzasypowej, podobną amortyzację uzyskuje się poprzez gęstość nawierzchni (nawierzchnie bezzasypowe są ponad 5-krotnie gęstsze od nawierzchni zasypowych), a także poprzez zastosowanie odpowiedniej kombinacji włókien prostych i skrętnych. Taka trawa składa się z włókien prostych oraz włókien skrętnych (teksturowanych), które podtrzymują włókna proste i imitują wypełnienie.

Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest stworzenie boiska bez zastosowania granulatu, co w rezultacie wpływa na łatwiejszą i tańszą konserwację takich boisk w przyszłości. Koszty konserwacji obniża również brak konieczności uzupełniania nawierzchni granulatem. 

Wymagania dotyczące sztucznej trawy bezzasypowej

Inwestor planujący uwzględnienie w danym projekcie sztucznej trawy bezzasypowej, powinien pamiętać o tym, że przy takiej nawierzchni zalecane jest wykorzystanie podkładów amortyzujących. Wynika to z faktu, że mimo gęstszego włókna, amortyzacja samej trawy bezzasypowej może się okazać niewystarczająca. Zalecane podkłady amortyzujące mają za zadanie zwiększenie komfortu gry i maksymalną ochronę stawów użytkowników.

Podsumowując, sztuczna trawa bezzasypowa zapewnia komfort grania na sztucznej trawie, bez konieczności zastosowania granulatu (SBR, EPDM, TPE). Wykorzystanie takiej nawierzchni na boisku piłkarskich oznacza również w przyszłości niższe koszty konserwacji. Jednakże, należy się przygotować, że inwestycja w sztuczną trawę bezzasypową (oraz podkłady amortyzujące) może znacząco podwyższyć koszt inwestycji. 

Zapraszamy do kontaktu inwestorów oraz wykonawców zainteresowanych wykonaniem boisk piłkarskich oraz wielofunkcyjnych z wykorzystaniem sztucznych traw bezzasypowych. Taką nawierzchnie możemy znaleźć w ofercie producentów sztucznych traw.

Nasze realizacje – https://sportoweinwestycje.pl/realizacje/

Zdobądź wycenę! https://sportoweinwestycje.pl/kontakt/

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!