Piłkochwyty na boiskach sportowych

Piłkochwyty na boiskach sportowych, czyli wysokie słupy z zawieszoną siatką, są nieodłącznym elementem wielu boisk oraz kortów. Ich celem jest zapobieganie wypadania piłki poza obręb boiska. Poza tym celem jest także zabezpieczenie otoczenia boiska przed wylatującymi z boiska piłkami (np. aut na parkingu). Na co należy zwrócić uwagę czy projektowaniu piłkochwytów? Czy obiekt sportowy projektować z piłkochwytem czy ogrodzeniem panelowym?

Co to piłkochwyt?

Poprzez piłkochwyt rozumiemy zamontowane wysokie słupy do których zamontowana jest wytrzymała siatka osłonowa. Tego typu konstrukcje stosuje się przy różnego typu obiektach sportowych. Na przykład przy boiskach wielofunkcyjnych, boiskach do hokeja, a także boiskach do piłki ręcznej czy nożnej. Występują również na kortach tenisowych i polach golfowych. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane zarówno przy infrastrukturze stworzonej z myślą o amatorach jak i na profesjonalnych obiektach sportowych.

Celem piłkochwytu jest:

  • zapewnienie bezpieczeństwa w otoczeniu obiektu sportowego (zabezpieczenie przed lecącymi piłkami);
  • ogrodzenie obiektu sportowego;
  • zwiększenie komfortu użytkowania obiektu sportowego;
  • zwiększenie płynności gry.
Piłkochwyty na boiskach
Piłkochwyty na boiskach

Rodzaje piłkochwytów

Piłkochwyty w zależności od potrzeb oraz lokalizacji, mają zazwyczaj wysokość 4 m., 6 m. lub 8 m. W zależności od producenta lub modelu, słupy piłkochwytów są wykonane ze stali lub z aluminium. Najczęściej słupy mają przekrój prostokątny lub okrągły o długości boku lub średnicy 80 mm.

Piłkochwyty nie są tym samym co ogrodzenie panelowe. Celem ogrodzenia panelowego jest uniemożliwienie wchodzenie na teren boiska osobom nieuprawnionym. Natomiast celem piłkochwytów jest „wyłapywanie” piłek, który wylatują poza pole gry.

Piłkochwyty na boiskach – siatka

Zawieszana na słupkach siatkach jest kluczowym elementem systemu piłkochwytu. Siatki mogą się różnić od siebie pod względem wielkości „oczek” siatki, grubości zaplecionej linki oraz materiału z jakiego jest wykonana. Wielkość „oczek” w piłkochwytach oscyluje w granicach od 10×10 cm do 4,5×4,5 cm. Wielkość „oczka” siatki jest zdeterminowana zazwyczaj dyscyplinami sportu, jakie można uprawiać na boisku – mniejsze wykorzystuje się np. przy kortach tenisowych, a większe przy boiskach piłkarskich. Wymiar oczek na siatce powinien być taki, aby uniemożliwiać wydostawanie się piłki poza obiekt sportowy.

Grubość linki siatki oscyluje zazwyczaj w przedziale od 3 mm do 5 mm. Jest to parametr, który wpływa na trwałość i „solidność” siatki. Ma to jednak również wpływ na wagę siatki.

Siatki mogą występować w różnych kolorach – najpowszechniejsze siatki występują w kolorze zielonym lub czarnym.

Producenci urządzeń sportowych, przy produkcji siatki wykorzystują głównie polietylen (PE) lub polipropylen (PP). Siatka na konstrukcje piłkochwytu powinna być zamawiana indywidualnie na każdy obiekt. Pozwala to na otrzymanie jednolitej siatki o potrzebnych wymiarach (na szerokość oraz długość).

Piłkochwyty na boiskach – Rozplanowanie

W zależności od potrzeb oraz budżetu, można zaprojektować piłkochwyty wokół obiektu sportowego lub tylko w części. Projektując częściowo ogrodzenie, należy się głównie skupić na krótszych krawędziach boiska – to w tym kierunku piłki głównie lecą przy grze w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę czy tenisa. W przypadku zabezpieczenia wyłącznie krótszej krawędzi, dobrym pomysłem jest rozszerzenie ogrodzenia i zabezpieczenie również narożników, poprzez wydłużenie siatki o 3-4 metry na krawędź długą boiska.

Z kolei planując ogrodzenie całego boiska po obwodzie, warto pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych elementów. Przy całkowicie ogrodzonym obiekcie warto wykonać oddzielnie furtkę oraz bramę serwisową.

Popularnym rozwiązaniem występującym na wielu boiskach, jest robienie niższych piłkochwytów – np. o wysokości 4 m. wzdłuż boiska, a na krótszych krawędziach boiskach piłkochwyty o wysokości 6 lub 8 m.

Montaż piłkochwytów na boiskach

Montaż piłkochwytów zależy od producenta sprzętu. Zazwyczaj słupy montowane są w tulejach, które są osadzone w fundamencie betonowym (zazwyczaj beton typu B20). Na słupach montowany jest osprzęt w postaci linek stalowych napinanych śrubami rzymskimi. Na rozwieszonych stalowych linkach montuje się siatkę (montaż karabińczykami).

Jeżeli planujesz obiekt sportowy z piłkochwytami, lub szukasz ekipy montażowej – zapraszamy do kontaktu!

Montaż piłkochwytów wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego (w trybie pozwolenia lub na „zgłoszenie”).

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!