Nawierzchnia poliuretanowa z biegiem lat może wymagać jej gruntownego remontu. Odnowienie nawierzchni poliuretanowej jest niezbędne w momencie, gdy na boisku zamiast pierwotnego koloru (np. pomarańczowego lub niebieskiego) zaczynają się pojawiać fragmenty spodniej warstwy, zazwyczaj w kolorze czarnym.

Nawierzchnia poliuretanowa – jak jest skonstruowana?

Nawierzchnia poliuretanowa jest mieszanką kleju oraz granulatu EPDM lub SBR. Taka nawierzchnia zapewnia dobrą przepuszczalność wody, oraz amortyzację w trakcie korzystania z nawierzchni. Nawierzchnia poliuretanowa może być stosowana na boiskach wielofunkcyjnych, bieżniach oraz na placach zabaw. W zależności od wykorzystania, taka nawierzchnia może być grubsza (np. w przypadku placów zabaw, gdzie ma to być nawierzchnią bezpieczną) lub cieńsza.

Zazwyczaj nawierzchnie poliuretanową układa się na gotowej podbudowie, przy czym przy podbudowie należy również wykonać warstwę stabilizującą ET. Jest to mieszanina lepiszcza, granulatu SBR oraz płukanego żwiru i jest przepuszczalna dla wody. Następnie na taką warstwę układane są warstwy granulatów wymieszanego z klejem – często granulat SBR dla amortyzacji, oraz górna warstwa z granulatu EPDM w kolorze w jakim ma być wykonane boisko. Grubość ostatniej warstwy wynosi zazwyczaj pare milimetrów.

Odnowienie nawierzchni poliuretanowej

Na samym początku, należy ocenić poziom zużycia lub zniszczenia na nawierzchni poliuretanowej. Jeżeli w paru miejscach są drobne przetarcia nawierzchni, można wykonać miejscową łatkę nawierzchni. Polega to na uzupełnieniu w danym miejscu mieszanki granulatu oraz lepiszcza.

W przypadku wielu przetarć na całej powierzchni boiska, wymagane jest wykonanie re-toppingu nawierzchni. Oznacza to ułożenie nowej warstwy górnej (warstwa EPDM) i wyrównaniu powierzchni boiska. Dzięki takiemu zabiegowi nawierzchnia boiska będzie jak nowa!

Wymagane odnowienie nawierzchni poliuretanowej
Wymagane odnowienie nawierzchni poliuretanowej

W przypadku głębszych dziur w nawierzchni, należy zweryfikować w jakim stopniu warstwy boiska zostały naruszone. Jeżeli takie głębsze dziury występują miejscowo, to warto rozważyć punktową naprawę. Jeżeli dotyczy to większej powierzchni, lub tego typu problemy się pojawią regularnie, to należy przeanalizować, czy boisko zostało wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Ostatecznością może się okazać konieczność gruntownego remontu całego boiska, i w zależności od uszkodzeń – ułożenie nowych warstw (ET lub/oraz warstwy SBR).

W przypadku uszkodzonego boiska, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą! Oszacujemy wymagany zakres prac i przedstawimy rzetelną wycenę!

Zapraszamy również to zapoznania się z naszymi realizacjami, w szczególności obiektów z nawierzchnią poliuretanową.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!