W wielu obiektach użyteczności publicznej można wciąż dostrzec stare boiska z nawierzchnią asfaltową lub betonową. Temat ich modernizacji lub rewitalizacji często pojawia się w zapytaniach klientów indywidualnych oraz zamówieniach publicznych. Jest to także kwestia poruszana przez portale branżowe. Wiele z takich boisk zostało wybudowanych jeszcze w poprzednim stuleciu. Taki obiekt infrastruktury sportowej, potencjalny inwestor może relatywnie łatwo zmodernizować, wykorzystując w tym celu jedną z nawierzchni sportowych, aktualnie stosowanych na inwestycjach sportowych. Modernizacja boiska – nic trudnego!

Boisko asfaltowe – jak przygotować boisko na modernizacje

Obiekty sportowe wybudowane w poprzednim stuleciu zazwyczaj nie są w najlepszym stanie. Takie boiska zazwyczaj były boiskami o wymiarach boiska do koszykówki lub do piłki ręcznej. Przed dokonaniem modernizacji nową nawierzchnią, należy przygotować takie boisko na przyszłe prace. Płyta boiska stanowi dobrą podstawę do wykonania nowego boiska i generalnie odchodzi koszt wykonania nowej podbudowy.

Jednakże, takie boisko należy przygotować na modernizację. Zazwyczaj wiąże się to z wykonaniem nowych obrzeży wokół boiska. Nawierzchnia asfaltowa jest nawierzchnią nie przepuszczającą wody, więc należy rozważyć drenaż na przyszłym boisku. Takim drenażem może być wywiercenie otworów w asfalcie a następnie zasypanie otworów kruszywem. Tak stworzone otwory zapewnią odpływ wody do gleby. Dodatkowo można rozważyć wykonanie drenażu liniowego przy krawędzi takiego boiska.

Modernizacja boiska – nawierzchnie

Przygotowane boisko do dalszych prac powinno mieć zaplanowane odpowiednie spadki, tak, aby problemem nawierzchni nie była stojąca woda.

Po przygotowaniu boiska do dalszych prac, Inwestor powinien rozważyć jaką nawierzchnie inwestor chciałby położyć na dotychczasowym asfaltowym boisku.

Można tu zastosować:

  • montaż sztucznej trawy – ważne, aby w takim przypadku dokładnie wyrównać nawierzchnie asfaltową;
  • montaż nawierzchni poliuretanowej;
  • montaż płytek polipropylenowych.

Zastosowanie nowej nawierzchni zdecydowanie odświeży płytę boiska i zapewni jej zgodność ze współczesnymi normami raz standardami.

Modernizacja boiska asfaltowego
Modernizacja boiska asfaltowego

Po ułożeniu nowej nawierzchni, można również zmienić przeznaczenie boiska, np. poprzez namalowanie linii do dodatkowej dyscypliny sportu.

O konkretnych nawierzchniach sportowych, można poczytać w poprzednich wpisach na naszej stronie – o nawierzchni polipropylenowej tutaj, o poliuretanie oraz sztucznej trawie tutaj.

Zmodernizowane boisko, może przez kolejne lata służyć i być eksploatowane. Nowa nawierzchnia zapewni natomiast większe bezpieczeństwo przy upadkach oraz doprowadzi do zgodności nawierzchni ze współczesnymi normami.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!