Kompleksowa budowa kortu tenisowego – w niniejszym wpisie, postaramy się przybliżyć proces wykonania kortu tenisowego.
Całkowitą budowę infrastruktury sportowej można podzielić na trzy zasadnicze etapy:
- Prace projektowo – administracyjne – są to prace, które nie zawsze są wymagane i ich wykonanie rozpoczyna się przed właściwym wykonaniem prac budowlanych. Można do tego etapu zaliczyć prace projektowe, prace związane ze z obsługą prawno – administracyjną (zgłoszenie budowy), jak i prace geodezyjne polegające na wytyczeniu miejsca i nakreśleniu mapy geodezyjnej.
- Prace ziemne – związane z wykonaniem obrzeży wokół boiska, korytowaniem ziemi w miejscu, w którym ma być boiska, ale także prace związane z wykonaniem podbudowy. Na tym etapie należy rozróżnić czy boisko będzie miało podbudowę dynamiczną (zagęszczone kruszywa) czy też płytę betonową. Ponadto, należy ustalić, czy boisko wymaga wykonania drenażu (a jeżeli tak, to czy boczny, czy w podbudowie), czy nie.
- Prace wykończeniowe – ostatni etap wykonania boiska, ale jeden z istotniejszych, gdyż uwzględnia ułożenie nawierzchni, czyli de facto tego co będzie wykorzystywane i co będzie widoczne dla użytkownika. W tym etapie, wykonywany jest również montaż urządzeń. Od tego, czy inwestycja sportowa będzie posiadała tylko podstawowe urządzenia (słupki, kosz, bramki) lub będą uwzględnione dodatkowo piłkochwyty i dodatkowe akcesoria, może zależeć wartość wyceny (oraz może ulec sporej zmianie).
W niniejszym wpisie pominięty zostanie etap prac projektowo – administracyjnych, jako, że takie prace nie zawsze są potrzebne i/lub wymagane przez inwestora.
Kort tenisowy
Pole do gry w tenisa jest prostokątem o dlugości 23,77 metrów oraz szerokości 10,97 metra. Pole gry o takich wymiarach umożliwia grę zarówno dla 2 graczy (gra w singla), jak i dla 4 graczy (gra w debla). Przy grze singlowej kort tenisowy jest węższy i ma szerokość 8,23 metra. Podane wymiary dotyczą stricte pola gry do tenisa. Przy budowie kortu należy jednak uwzględnić również przedbiegi, czyli miejsca za końcowymi liniami, tak, aby można było swobodnie korzystać z pola gry. W związku z wybiegami, realna wielkość kortu tenisowego ma ok. 34-37 metrów długości oraz ok. 17 metrów szerokości.


Linie do gry na korcie powinny być o szerokości 5 cm. W niektórych miejscach, dopuszcza się stosowanie linii o szerokości 2,5 cm. Zwyczajowo nawierzchnia na korcie tenisowym ma kolor rudy (mączka, poliuretan), zielony (sztuczna trawa) lub niebieski (sztuczna trawa, płytki modułowe).
Samo pole gry do tenisa ma ok. 261 m2. Powierzchnia całego kortu powinna mieścić się w granicach od 578 m2 – 629 m2. Warto pamiętać, że międzynarodowa federacja tenisowa, w swoim regulaminie dopuszcza korty o innych wymiarach, w przypadku kortów przeznaczonych dla dzieci.
Kompleksowa budowa kortu tenisowego – podbudowa
Podbudowa stanowi fundament na którym zostanie wykonane jakiekolwiek boisko czy kort tenisowy. Wszelkie prace powinny zostać uprzedzone wykonaniem korytowaniem terenu (na ok. 25 – 30 cm). Następnie, po obwodzie wykopanego dołu, powinny zostać ułożone obrzeża betonowe. Typowo przy mniejszych boiskach i kortach korzysta się z betonowych obrzeży o szerokości 6 cm lub 8 cm. Obrzeża zostają ułożone w betonowej ławie – co zapewni im odpowiednią stabilizację.
Baza powinna zostać wykonana z zagęszczonych kruszyw lub powinna zostać przygotowana płyta betonowa.
Typowa profesjonalna podbudowa z kruszyw uwzględnia:
- piasek lub pospółka na wysokość ok. 10 cm;
- kruszywo kamienne na wysokość ok. 15 cm;
- miał kamienny na wysokość ok. 3 cm.
Tak przygotowane warstwy zapewniają dobrą stabilizację oraz drenaż nawierzchni. Nawierzchnia powinna być delikatnie wyprofilowana, dzięki czemu nadmiar wody będzie spływał z nawierzchni.
Alternatywne, przygotowana płyta betonowa powinna mieć odpowiednią grubość oraz również odpowiednie wyprofilowanie.
Kompleksowa budowa kortu tenisowego – nawierzchnia
Na tym etapie montowana jest nawierzchnia sportowa i urządzenia.
Przy korcie tenisowym, inwestor ma wiele możliwości, jeżeli chodzi o nawierzchnie. Możliwe nawierzchnie to:
- Mączka ceglana;
- Sztuczna trawa III generacji – klasyczna sztuczna trawa fibrylowana i monofilowa zasypywana piaskiem kwarcowym;
- Sztuczna trawa IV generacji (bezzasypowa) – nawierzchnia nie wymagająca zasypu w takiej ilości jak klasyczna trawa;
- Sztuczna trawa hybrydowa – nawierzchnia łącząca zalety trawy sztucznej i naturalnej;
- Płytki modułowe polipropylenowe (plastikowe płytki w kratkę) – płytk plastikowe układane np. na płycie betonowej lub kostce brukowej;
- Nawierzchnia poliuretanowa bezspoinowa – gumowa nawierzchnia.
Koszt wykończenia nawierzchni uzależniony jest od wyboru nawierzchni. Nawierzchnie różnią się między sobą wartościami technicznymi (przepuszczalność wody, odbicie piłki, amortyzacja dla stawów) oraz trudnością w ich konserwacji i eksploatacji. Rozpiętość cen pomiędzy różnymi produktami jest duża, i może wynosić pomiędzy najtańszymi nawierzchniami a droższymi nawet 80-120 zł netto na 1 m2.
Przy montażu sztucznej trawy, warto uwzględnić nawierzchnie dobrej jakości, która mogłaby być potwierdzona certyfikatem ITF (International Tennis Federation). Certyfikat ITF, dla nawierzchnie, oznacza, że Międzynarodowa Federacja Tenisowa uznaje taką nawierzchnie za spełniającą jej warunki. ITF stosuje przy tej okazji skalę ocen, na której podstawie wskazuje jaka jest „szybkość” nawierzchni. Nawierzchnia z oceną „1” stanowi najwolniejsze nawierzchnie, podczas gdy nawierzchnia z oceną „5” jest najszybsza.
sztuczna trawa z ITF – montaż sztuczna trawa z ITF – montaż sztuczna trawa z ITF – montaż
Kort tenisowy – urządzenia
Dodatkowo, na tym etapie, Inwestor może prosić o uwzględnienie różnych urządzeń, które wpływają na końcową wysokość inwestycji. Podstawowym elementem kortu tenisowego są słupki wraz z siatką. Jednakże, zgodnie z projektem, boisko może uwzględniać wyższe słupki (z możliwością zamontowania siatki do gry w siatkówkę). Nawierzchnia sportowa, zapewniające dobre odbicie piłki, może także stanowić dobrą nawierzchnie dla innych sportów. W ten sposób na korcie może się znaleźć także słup z koszem lub bramki do piłki ręcznej.
Nieraz, inwestorzy decydują się na uwzględnienie piłkochwytów – w takiej sytuacji istotnym jest:
- wysokość piłkochwytów – standardowa wysokość wynosi 4 m;
- ilość słupów i piłkochwytów – czy montowane wokół boiska, czy tylko przy krótszej krawędzi kortu?;
- wykorzystanie słupów aluminiowych czy stalowych;
- rodzaj wykorzystanej siatki.
Alternatywą dla piłkochwytów może być również wykorzystanie ogrodzeń panelowych.
Nawierzchnie – konserwacja
Różnica w wybranej nawierzchni polega na jej parametrach technicznych oraz łatwości jej konserwacji.


Mączka ceglana stanowi jedną z tańszych nawierzchni, jednak wymaga każdorazowego przeczesania kortu, a także co rocznych uzupełnień i zagęszczenia nawierzchni.
Sztuczna trawa nie wymaga aż tylu prac konserwacyjnych, jednak podobnie jak mączka co roku warto uwzględnić wykonanie profesjonalnej konserwacji. W przypadku zaniedbania nawierzchni, może się na niej tworzyć mech.
Poliuretan, mimo wszystko również wymaga przemycia nawierzchni po sezonie. Podobnie jak ze sztuczną trawą, zaniedbanie może skutkować powstaniem mchu oraz tworzeniem się ubytków w nawierzchni.
Nasza firma może Państwu pomóc w realizacji inwestycji sportowej – kortu tenisowego. Realizujemy zarówno kompleksowe projekty na całkowitą realizację, jak i projekty związane z samym montażem oraz dostawą nawierzchni sportowej i urządzeń.