Sztuczna trawa monofilowa (po lewej) i fibrylowana (po prawej)

Identyfikacja sztucznej trawy pozwala w prosty sposób na weryfikacje wielu parametrów nawierzchni oraz potwierdzenie tych parametrów z kartą techniczną. Jak rozróżnić włókna nawierzchni? Jak rozróżnić podkład nawierzchni? Jak zweryfikować gęstość nawierzchni? Poniżej opisujemy, w jaki sposób zidentyfikować dowolną próbkę sztucznej trawy.

Rodzaj włókna – monofilowe czy fibrylowane, proste czy teksturowane

Na początku przy identyfikacji sztucznej trawy, można w miarę łatwo wizualnie rozróżnić zastosowane włókna. W sztucznych trawach występują dwa rodzaje włókien – włókna fibrylowane oraz monofilowe – pisaliśmy o tym we wcześniejszych wpisach.

Włókna fibrylowane i monofilowe, różnią się od siebie znacząco pod kątem wizualnym. Przede wszystkim, przędza fibrylowana przypomina tasiemkę, która została ponacinana. Włókno monofilowe z wyglądu przypomina pojedyncze nitki, które tworzą nawierzchnie trawiastą.

Sztuczna trawa monofilowa (po lewej) i fibrylowana (po prawej)
Sztuczna trawa monofilowa (po lewej) i fibrylowana (po prawej)

W zależności od rodzaju włókna, można mieć różne odczucia co do koloru nawierzchni. Przy włóknach stosowanych aktualnie w produkcji sztucznej trawy, często włókna monofilowe mogą być w dwóch odcieniach (tzw. bicolor) zielonego. Natomiast sztuczna trawa z włóknem finrylowanym pozostanie jednolicie zielona (w jednym odcieniu). Dlatego też, trawy z włóknami mono filowanymi wyglądają naturalniej i wykorzystuje się je w nawierzchniach piłkarskich oraz dekoracyjnych. Włókno fibrylowane natomiast ma tendencje do „mechacenia” się, dzięki czemu po czasie użytkowania powstaje zagęszczony dywan – co sprawia, że taka nawierzchnia wybierana jest na korty tenisowe oraz place zabaw.

Rodzaj włókna może uwzględniać również informację czy włókno jest z rdzeniem (aktualnie niemal wszyscy producenci mają włókna monofilowe z rdzeniem), a także informację o przekroju włókna. Włókna fibrylowane, występują generalnie w jednym przekroju (jest to ponacinana tasiemka), jednakże włókna monofilowe mogą występować w różnych rodzajach. Przykładowe kształty to kształt rombu (diamentu), kształt „C”, „Y” lub „S”. Kształt włókna, w zasadzie nie ma żadnego większego znaczenia dla użytkowania nawierzchni – jest to jedynie sposób produkcji konkretnego włókna.

Wysokość włókna sztucznej trawy na boiskach

Jeden z podstawowych parametrów nawierzchni ze sztucznej trawy to wysokość włókna oraz wysokość nawierzchni. Różnica w wysokościach wynika z możliwych różnych zastosowań sztucznej trawy. W ten sposób można wyróżnić:

  • wysokość włókna 10-20 mm – jest to trawa krótka, zapewniająca dobre odbicie piłki – do zastosowania na kortach tenisowych, boiskach wielofunkcyjnych oraz boiskach do hokeja;
  • wysokość włókna 24 mm – trawa do zastosowania na placach zabaw;
  • wysokość włókna 20-45 mm – trawa dekoracyjna, zazwyczaj z dodatkiem włókna skrętnego;
  • wysokość włókna 30-35 mm – trawa piłkarska bezzasypowa – zazwyczaj z dodatkiem włókna skrętnego;
  • wysokość włókna 40-60 mm – sztuczna trawa piłkarska zasypowa (III generacji).

Parametr wysokości włókna oraz wysokości całkowitej można w łatwy sposób, za pomocą linijki, samemu zweryfikować. Przy sprawdzaniu warto upewnić się, że włókno jest wyprostowane przy sprawdzaniu jego wysokości.

Rozstaw szycia trawy syntetycznej

Sztuczna trawa, w zależności od maszyny, jest szyta w rzędach o określonej szerokości. Różnice w rozstawie szycia wynikają z różnych zastosowań nawierzchni. Dla nawierzchni piłkarskich z wysokim włóknem, która będą zasypane piaskiem i granulatem, stosuje się szerszy rozstaw szycia – tak aby zasyp mógł się osadzić pomiędzy włóknami. Trawy z krótszym włóknem mają natomiast większe zagęszczenie, tak aby boisko lub kort wyglądały na gęstsze i nie odsłaniały podkładu. Generalnie producenci traw określają rozstaw szycia w calach.

Co do zasady nawierzchnie piłkarskie zasypowe są szyte w rozstawie 3/4″, natomiast krótsze nawierzchnie w rozstawie 3/8″ lub 3/16″.

Gęstość pęczków sztucznej trawy

Parametr nawierzchni obrazujący gęstość nawierzchni. Gęstość może być wyrażona w formie gęstości pęczków na 1 m2 lub gęstości włókien na 1 m2. Wbrew pozorom, parametr taki można bardzo szybko oraz bardzo łatwo sprawdzić samodzielnie. W jaki sposób to zrobić? W tym celu należy przyjrzeć się sztucznej trawie od spodu. Następnie należy policzyć ile pęczków (wyraźnie się odznaczają) ma nawierzchnia na długości 10 cm oraz policzyć ile rzędów szycia mieści na szerokości 10 cm. Otrzymany wynik świadczy o przybliżonej liczbie pęczków na 100 cm2. Taki rezultat można przeliczyć, aby otrzymać ilość pęczków na 10 000 cm2, czyli 1 m2. Każdy pęczek to dwa sploty, czy miejsca, w których sztuczna trawa wychodzi i tworzy trawę. Znając liczbę pęczków oraz rodzaj włókna, można również łatwo policzyć liczbę włókien.

liczba pęczków

Gęstość włókien w nawierzchni sportowej

W przypadki nawierzchni, w której zastosowano włókno fibrylowane, to liczbę włókien stanowi dwukrotność liczby pęczków, ponieważ włókno fibrylowane jest „tasiemką”, która wychodzi z pęczka w dwóch splotach.

Jeżeli w nawierzchni zastosowano włókno monofilowe, to liczba włókien jest uzależniona od liczby „nitek” w jednym pęczku. Zazwyczaj włókno monofilowe składa się z 4, 6 lub 8 nitek. Jeżeli włókno ma 6 listek, to z każdego splotu wychodzi po 6 nitek, czyli z jednego pęczka (każdy pęczek to dwa sploty) wychodzi 12 nitek. W takim przypadku liczbę pęczków, należy przemnożyć razy 12.

Jest to sprawdzanie obarczone pewnym stopniem niedokładności, jednakże pozwala czy nawierzchnia opisana jako gęsta w karcie technicznej faktycznie jest faktycznie gęsta. Dla porównania poniżej przedstawiamy przybliżoną rozpiętość w gęstości nawierzchni:

  • nawierzchnia na kort tenisowy lub boisko wielofunkcyjne – nawierzchnia fibrylowana – zazwyczaj gęstość mieści się w przedziale od 35 000 do 115 000 włókien/m2;
  • nawierzchnia na kort tenisowy lub boisko wielofunkcyjne – nawierzchnia monofilowa – zazwyczaj jej gęstość jest w zakresie od 200 000 do 600 000 włókien/m2;
  • nawierzchnia na place zabaw – standardowo jest to nawierzchnia z włóknem fibrylowanym i ma gęstość od 40 000 do 50 000 włókien/m2;
  • nawierzchnia dekoracyjna – standardowo nawierzchnia z włóknem monofilowym prostym oraz skrętnym o gęstości ok. 250 000 – 600 000 włókien/m2;
  • nawierzchnia piłkarska bezzasypowa – standardowo nawierzchnia z włóknem monofilowym prostym oraz skrętnym z gęstością w zakresie 350 000 – 650 000 włókien/m2;
  • nawierzchnia piłkarska zasypowa – gęstość nawierzchni od ok. 98 000 do 200 000 włókien/m2.

Sposób produkcji

Proces produkcji uwzględnia zastosowany podkład przy produkcji trawy, oraz sposób tkania. Producenci jako podkładu wtórnego, czyli podkładu zabezpieczającego nawierzchnie od spodu, wykorzystują podkład lateksowy lub poliuretanowy. Instytuty sportowe oraz organizacje certyfikujące (FIFA, ITF) traktują takie podkłady jako technologie równoważne, nie różniące się pod kątem użytkowania. Wykorzystanie jednego rodzaju czy drugiego wynika tylko z procesu produkcji danego producenta.

Większość producentów sztucznej trawy tka trawę tzw. sposobem tuftingu. Alternatywnie, można produkować nawierzchnie metodą tkania z oplotem – sposób produkcji zbliżony do produkcji dywanów. Dla użytkowników sposób

sposób produkcji
Po lewej trawa luftowana, po prawej tkana

Dzięki takim wskazówkom, w łatwy sposób można zidentyfikować każdy model sztucznej trawy oraz porównać parametry nawierzchni do karty technicznej.

Nasza firma zapewnia kompleksową usługę inwestycji – od projektu, po wykonanie boiska ze sztucznej trawy, z uwzględnieniem usługi konserwacji nawierzchni. Zapraszamy do kontaktu!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!