granulaty SBR, EPDM, TPV

Przy budowie infrastruktury sportowej po zakończeniu prac ziemnych, jednym z istotniejszych kosztów, jest koszt granulatu EPDM/SBR. Ten materiał jest stosowany na boiskach ze sztucznej trawy, jak i na infrastrukturze poliuretanowej takiej jak bieżnie, boiska wielofunkcyjne czy place zabaw z nawierzchnią bezpieczną.

Granulaty na boiskach piłkarskich oraz Orlik

Granulat, przy boiskach ze sztucznej trawy występuje jedynie na boiskach piłkarskich. Nie wykorzystuje się go np. na boiskach wielofunkcyjnych. Granulaty występują zarówno na boiskach pełnowymiarowych, jak i mniejszych boiskach amatorskich typu Orlik. Generalnie, w przypadku nawierzchni ze sztucznej trawy 3. generacji, taki zasyp występuje. Zadaniem zasypu jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji użytkownikom boisko. Poza tym, granulat zapewnienia odczucia gry zbliżone do tych na prawdziwej murawie – wynika to z tego, że zawodnicy mogą dynamicznie się rozpędzać oraz zatrzymywać w trakcie rozgrywek, niż mogliby to zrobić na samej trawie bez zasypu (albo na trawach bezzasypowych).

Zasyp boiska jest uzależniony od wysokości włókna sztucznej trawy. Przy boisku piłkarskim typu Orlik, w zależności od wysokości włókna może być nawet od 18 do ponad 30 ton zasypu granulatem.

Przy powstawaniu boisk w ramach programu Orlik 2012, standardem przy zasypie boisk był granulat SBR. Aktualnie na boiskach piłkarskich standardem w nowych inwestycjach jest stosowanie granulatu EPDM, przy czym na rynku pojawiają się również bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak np. uzupełnienie korkiem.

Granulaty na bieżniach i boiskach wielofunkcyjnych

Przy inwestycjach z nawierzchnią poliuretanową, granulat jest wykorzystywany zarówno jako warstwa spodnia, jak i warstwa wierzchnia (zazwyczaj EPDM).

Poprzez granulat należy rozumieć małe czarne (chociaż mogą występować w innych kolorach) gumowe kuleczki, wykorzystywane do zasypu sztucznej trawy. EPDM lub SBR wykorzystywane są również do budowy boisk poliuretanowych.

Jakie są rodzaje granulatów? EPDM a SBR…

W inwestycjach sportowych, rodzaje granulatów jakie są głównie używane, to:

  • Granulaty SBR;
  • Granulaty EPDM (z recyklingu i produkcji pierwotnej);
  • Granulaty TPV.

Materiał SBR jest produkowany zazwyczaj z gumowych odpadów, poddanych recyklingowi (zazwyczaj są to opony poddane oczyszczeniu, cięciu i kruszeniu). Jest to rodzaj syntetycznego kauczuku. Bez wątpienia, największą zaletą tego granulatu jest jego przystępna cena. 

Zasyp EPDM jest wykonany z kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego. Guma typu EPDM może być wyprodukowany zarówno z produktów poddanych recyklingowi jak i z produkcji pierwotnej. Korzyścią ze stosowania EPDM jest fakt, że jest to granulat relatywnie bezwonny oraz umiarkowanie się nagrzewa.

EPDM zielony

Czasami inwestorzy decydują się na wykorzystanie granulatu TPV – jest to granulat termoplastyczny produkowany od początku z celem wykorzystania przy inwestycjach sportowych. Charakteryzuje się wysoką odpornością na UV.

Dostępne kolory

Wypełnienia zarówno SBR, EPDM jak i TPV mogą być barwione na wiele kolorów. Zazwyczaj pod kątem planowania inwestycji, najtańszą opcją są granulaty w kolorze czarnym. Kolorowe granulaty różnią się głównie estetyką i pozwalają, na uzyskanie zróżnicowanej nawierzchni poliuretanowej, albo np. Wypełnienie boiska ze sztuczną trawą granulatem zielonym, tak aby cała nawierzchnia wyglądała na zieloną. 

Średnio na m2 inwestycji sportowej może być wykorzystane od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów granulatu na m2. Różnica cenowa oraz jakościowa przy wyborze granulatu powinna zostać wzięta pod uwagę, przez zamawiających jak i wykonawców, tak aby nawierzchnia w pełni spełniała ich oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu – https://sportoweinwestycje.pl/kontakt/ – doradzimy Państwu w kwestii wyboru materiałów na Państwa inwestycje

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!