Środowisko

Budowa boisk a zrównoważony rozwój

Budowa boisk sportowych to nie tylko kwestia zapewnienia przestrzeni do aktywności fizycznej, ale także zagadnienie związane z zrównoważonym rozwojem społecznym i środowiskowym. Coraz częściej Inwestorzy aktywnie szukają rozwiązań, które mają możliwie mały negatywny wpływ na środowisko. Dlatego, współczesne podejście do projektowania i budowy boisk uwzględnia nie tylko aspekty funkcjonalne, ale również wpływ na środowisko oraz społeczność lokalną.

Sztuczna trawa i jej wpływ na środowisko

Coraz większy nacisk jest kładziony, aby nawierzchnia była ekologiczna i bezpieczna zarówno dla użytkowników jak i środowiska naturalnego. W rezultacie, zwraca się uwagę również na późniejszą możliwość recyklingu nawierzchni, co wiąże się z niższymi kosztami „środowiskowymi”. Aby produkt był recyklingowany, całość systemu nawierzchni powinna być wykonana z jednej rodziny materiałów – zazwyczaj polietylenów lub polipropylenów. W konsekwencji, bardzo ciężkie lub prawie niemożliwe będzie np. zrecyklingowanie sztucznej trawy, która wcześniej była zasypana granulatem gumowym lub ma np. podkład poliuretanowy.

Koszty pozbywania się odpadów, zwłaszcza odpadów komunalnych, stale rosną z każdym rokiem. Jednym z coraz większych problemów staje się utylizacja starej, sztucznej trawy z boisk sportowych, takich jak popularne Orliki czy duże boiska. Ta rosnąca ilość odpadów dodatkowo obciąża proces utylizacji w nadchodzących latach.

W odpowiedzi na tę sytuację, producenci, projektanci oraz wykonawcy boisk aktywnie szukają najlepszych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie ekologicznych zasypów na boiskach piłkarskich, co również eliminuje problem tzw. mikroplastików. Kolejnym, jest stosowanie traw bezzasypowych.

Materiał typu sztuczna trawa, z jednej strony jest wykonany z tworzyw sztucznych, z drugiej jednak przyczynia się przez lata do wielu oszczędności środowiskowych (brak konieczności koszenia, podlewania, wymiany nawierzchni). Oznacza to, że ciężko jest jednoznacznie oszacować co stwarza mniejszy ślad węglowy. Sztuczna trawa zapewnia także ponadprzeciętne parametry użytkowe tak jak: wytrzymałość włókien, stabilną i równą nawierzchnie oraz jednolity kolor i brak obowiązku skrupulatnego dbania o takie aspekty jak podlewanie i nasłonecznienie.

Kiedy nawierzchnia sportowa wymaga renowacji?

Sztuczna trawa może być eksploatowana nawet ponad 20 lat. Ważne, aby w tym czasie dokonywać konserwacji, przy czym nie jest to znaczny wydatek.

Częstotliwość koniecznych napraw może się różnić w zależności od stopnia eksploatacji, ale zazwyczaj można wydłużyć ten okres poprzez odpowiednie pielęgnowanie nawierzchni.

Aby zachować długotrwałość nawierzchni sportowej z tworzywa sztucznego, konieczne jest prawidłowe użytkowanie. Nadmierne obciążenie, takie jak wjeżdżanie pojazdów na boisko, chodzenie w nieodpowiednim obuwiu czy umieszczanie mebli na nawierzchni, może powodować jej uszkodzenia. Aby wydłużyć żywotność, należy regularnie pielęgnować nawierzchnię poprzez usuwanie piasku, mchu i porostów oraz regularne czyszczenie.

Remont boiska

Pierwszym etapem remontu boiska jest demontaż istniejącej nawierzchni oraz jej utylizacja. Inwestorzy dbający o środowisko, w ramach utylizacji będą wymagać dowodu przeprowadzonej utylizacji, czyli karty BDO, ze wskazaniem odpowiedniego kodu utylizacji. W niektórych przypadkach można wykorzystać dotychczas wybudowaną nawierzchnie – np. przy boisku poliuretanowym można dokonać wyrównania i na takiej nawierzchni zainstalować sztuczną trawę.

Przed przystąpieniem do remontu nawierzchni sportowej, konieczne jest staranne przygotowanie podłoża. Polega to na dokładnym oczyszczeniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i wypełnieniu największych ubytków, aby zachować równomierną strukturę nawierzchni.

Nawadnianie

Sztuczna trawa z pewnością nie wymaga nawadniania, dzięki czemu jest pod tym kątem korzystniejsza jeżeli zależy nam na tym, aby nawierzchnia była zawsze gotowa do gry. Nie ma też obaw o przepuszczalność wody przy nawierzchni ze sztucznej trawy. Taka nawierzchnia zgodnie z wymaganiami FIFA musi przepuszczać co najmniej 180 mm/h, przy czym wielu producentów ma wyniki badań, potwierdzających przepuszczalność na poziomie 1 000 – 2 000 mm/h, czyli dziesięciokrotnie więcej niż wymagania stanowią. W rzeczywistości, to nie ma takiej ulewy, która sprawiłaby, że sztuczna trawa nie odfiltruje wody. Tak na prawdę, to bardzo często podbudowa z kruszyw ma mniejszą przepuszczalność i to ona może częściej nie chłonąć wody tak szybko jak sztuczna trawa.

W dzisiejszych czasach bardziej zwracamy uwagę na stan i ochronę naszej planety, dzięki coraz większej świadomości. Warto wybierać eko-przyjazne materiały, które będą mogły zostać poddane recyklingowi.

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!