Nawierzchnie na boiska wielofunkcyjne

Boiska wielofunkcyjne to boiska, które mogą być wykorzystywane do uprawiania więcej niż jednej dyscypliny sportu. Najczęściej takie boiska łączą w sobie wpisane pola do gry w takie dyscypliny jak: piłka ręczna, koszykówka, tenis oraz siatkówka. Nawierzchnia na boisko wielofunkcyjne musi być bezpieczna oraz umożliwiać dobre odbicie piłki.

Boisko piłkarskie

W związku z takimi wymaganiami dla nawierzchni najczęściej wykorzystywane na boiskach wielofunkcyjnych są nawierzchnie poliuretanowe lub nawierzchnie ze sztucznej trawy.

Sztuczna trawa na boiskach wielofunkcyjnych jest zazwyczaj trawą krótką (ok. 15-20 mm), gęstą, wykonaną w technologii włókien monofilowych lub fibrylowanych. Trawa po położeniu jest zasypywana piaskiem, dzięki czemu włókna trawy są stabilizowane oraz zabezpieczane przed czynnikami pogodowymi. Nawierzchnia poliuretanowa jest łatwiejsza w konserwacji i zapewnia dobre odbicie piłki, jednak jest również bardziej niebezpieczna dla użytkowników w przypadku upadków. Poliuretan ze względu na swoje właściwości jest bardzo często wykorzystywany przy inwestycjach lekkoatletycznych (np. bieżnie).

Nawierzchnia poliuretanowa może być wykonana bezspoinowo lub w formie płytek łączonych ze sobą. Poniżej przykłady nawierzchni wielofunkcyjnych zrealizowanych w Warszawie, m.in.: w Instytucie Matki i Dziecka.

Obie nawierzchnie są dobrym rozwiązaniem dla boisk zewnętrznych, a prawidłowo konserwowane mogą być eksploatowane przez długie lata.

Jeżeli boisko nie uwzględnia sportów, które wymagają odbicia piłki od podłoża (np. siatkówki), można rozważyć wykorzystanie sztucznej trawy hybrydowej. Jest to połączenie zalet nawierzchni sztucznych z korzyściami naturalnego trawnika. Nawierzchnia hybrydowa zapewnia trwałość sztucznej trawy, pozostawiając miejsce na wyrośnięcie trawie naturalnej.

Pozostałe możliwości…

Boiska wielofunkcyjne można wykonać również w technologii modułowych płytek polipropylenowych. Takie boiska zapewniają dobre odbicie piłki oraz są łatwe w montażu i demontażu.

Alternatywnie, w przypadku stabilnej i twardej podbudowy (np. płyty betonowej lub kostki) można rozważyć ułożenie modułowych płytek polipropylenowych. Płytki w wielu kolorach pozwalają na ułożenie nawierzchni boiska z liniami. Taka nawierzchnia jest także łatwa do montażu jak i ewentualnego demontażu boiska. Zapewnia to estetyczną nawierzchnie oraz dobre odbicie piłki! Niewątpliwą zaletą, takiej nawierzchni jest także możliwość jej wykorzystania jako rolkowiska, gdyż jazda rolkami czy rowerem na wybranych modelach nie stanowi problemu.

Wybór nawierzchni na boiska

Wybierając nawierzchnie warto się zapoznać ze wszystkimi możliwości. Przy projektowaniu lub realizacji boiska wielofunkcyjnego zewnętrznego, Inwestor ma do wyboru:

  • Sztuczną trawę 3. generacji (klasyczna sztuczna trawa zasypowa);
  • Trawę syntetyczną nowej generacji (trawa bezzasypowa, nie wymagająca zasypu);
  • nawierzchnia hybrydowa;
  • modułowe płytki polipropylenowe;
  • poliuretan, który może zostać wykonany w technologii bezspoinowej lub w formie płytek.

Bez względu na wybraną nawierzchnie, nasza firma jest w stanie zapewnić Państwu wsparcie przy wykonaniu każdej nawierzchni sportowej na boiskach wielofunkcyjnych!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy!

ul. Grójecka 43/1a, Warszawa
Pon-Piątek: 9:00-18:00
@2023 - Complex Inwestycje sp. z o.o. Projektujemy, budujemy, konserwujemy boiska, korty i place zabaw!